Mieszkam za granicą otrzymałem ENA – co powinienem zrobić?

14 maja 2015 Michał Walczakogólne

Częstym problemem klientów mieszkających poza granicami Polski w przypadku otrzymania Europejskiego Nakazu Aresztowania jest odpowiedzenie sobie na pytanie – co mam robić? jak się bronić?

Mieszkając poza granicami i otrzymując ENA należy w pierwszej kolejności udać się do lokalnego adwokata lub też złożyć wniosek o przydzielenie obrońcy z urzędu. W drugiej kolejności koniecznym jest podjęcie kontaktu z adwokatem w Polsce specjalizującym się w sprawach z Europejskiego Nakazu Aresztowania. Właściwa współpraca pomiędzy polskim i zagranicznym adwokatem ma bardzo istotne znaczenie dla pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy.

Należy bowiem wskazać, iż ENA podlega zaskarżeniu w kraju wykonania, a nie wydania – czyli ENA wydany w Polsce nie podlega zaskarżeniu w Polsce. Sąd zagraniczny bada prawidłowość ENA i to tam można go zaskarżyć jego przyjęcie. Podkreślenia wymaga jednak okliczność, iż podstawą zakwestionowania ENA stanowią błędy po stronie polskiego Sądu. Dlatego właśnie istotnym jest ażeby adwokat w Polsce znający polskie przepisy przekazał zagranicznemu obrońcy informacje odnośnie błędów w procedurze ENA, jakie miały miejsce w Polsce.

Jednocześnie polski adwokat może prowadzić postępowanie mające na celu uchylenie ENA w Polsce poprzez np. złożenie wniosku o odroczenie wykonania kary albo o uchylenie zarządzenia wykonania kary.

Powyższe wskazuje, iż bardzo istotne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej na terenie RP albowiem to polskie przepisy mogą stanowić przyczynę dla niewykonania lub uchylenia Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Tagi: , , ,